понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot czyli mówiąc wprost ��ywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty najczęściej spełniają role ogrodzenia, natomiast nierzadko służą także za dekoracje. Zwykle takie ogrodzenia Winylowe buduje się w nasłonecznionych położeniach, w których w mgnieniu oka rosną i silnie się zagęszczają. Co niemiara powabu maja tez takie żywe ploty, które wiodą przez osłonięte kąciki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek względnie kwiatami kreują zajmujące spojrzenie obrazy, zaś rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego płotu, warunki które przeważają w skwerze, również nasze preferencje i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju same wzrastają, nierzadko również bujnie kwitną, lecz wymagają także mnóstwo miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia plastikowe mogą być nadzwyczaj smukłe, jednakże wypada je regularnie zmniejszać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się zastanawiać, bo takie ogrodzenie wyznacza się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek tworzy nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony widocznej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie PVC z Reda stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Gdy chcemy aby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий